1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. SEC'ten 75 Milyon Dolarlık Fona Müdahale!
SEC'ten 75 Milyon Dolarlık Fona Müdahale!

SEC'ten 75 Milyon Dolarlık Fona Müdahale!

Kitle fonlama platformu Republic, kripto sektöründe yaşanan kayıplar ve SEC’in önerileri sonrası 75 milyon dolarlık metaverse fonunu durdurma kararı aldı.

A+A-

Kitle fonlama platformu Republic, kripto sektöründe yaşanan kayıplar ve SEC’in yaptığı öneriler sonrası 75 milyon dolarlık metaverse fonunu durdurma kararı aldı. ABD’deki en büyük üçüncü kitle fonlama platformu olan Republic, Mart 2021’de “Republic Realm Metaverse Emlak Fonu”nu başlatmıştı. İlk etapta akredite yatırımcıları hedeflediği fon, Aralık 2021’de tüm kullanıcıların erişimine sunulmuştu. Fonun maksimum seviyesi olan 75 milyon dolara beklenenden kısa bir sürede ulaşma başarısını göstermişti. Fon, Mart 2021 ile Aralık 2021 aralığında yüzde 145’lik büyümeye erişmişti.

bitcoin.jpg

Son zamanlarda kripto piyasasında yaşanan olumsuz gelişmeler sonucu fonun büyümesini durdurdu. Kripto şirketlerinde yaşanan istemsiz iflaslar ile birlikte enflasyon ve sürekli olarak artan faiz endişeleri Bitcoin ile beraber sert düşüşlerle sonuçlanmasını bildi. Bitcoin, 69 bin dolardan 16 bin doların altına düşerken, metaverse token’ları yaşanan olumsuz havadan nasibini alarak sert değer kayıpları yaşadı. Bardağı taşıran son damla ise kripto borsası FTX’in iflası ABD’nin piyasa düzenleyicilerini harekete geçirdi. Son dönemlerde kripto şirketlerine baskısını artıran SEC, Republic‘in metaverse fonuna da el attı.

sec.jpg

Republic, SEC’ten gelen bildirimin ardından fonun kapatıldığını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada, SEC’ten aldıkları geri bildirime dikkat çekildi ve “Bu teklif için artık bir yol görmüyoruz” ifadesi kullanıldı. Republic, metaverse fonuna benzer bir teklifin üzerinde çalıştıklarını da açıkladı.

metaverse.jpeg

Fon, Sandbox, Axie Infinity ve Decentraland gibi NFT oyunlarında sanal gayrimenkul satın almaya odaklanıyordu. Uzun vadeli yatırım fonun öncelikleri arasında yer alıyordu. Arazi satın alımı sonrasında sanal AVM, etkinlik alanı ve diğer alanlara yatırım yapılması planlanıyordu. Buralardan elde edilen kira gelirlerleri ile yatırımcılara sürekli kazanç sağlanması hedefleniyordu. Rebuplic, İngiltere’nin en büyük kitle fonlama platformu Seedrs’in de sahibi.

Etiketler : , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler