1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Klavye Üzerinden Şapkalı (â) Nasıl Yapılır? İşte Yapılışı!
Klavye Üzerinden Şapkalı (â) Nasıl Yapılır? İşte Yapılışı!

Klavye Üzerinden Şapkalı (â) Nasıl Yapılır? İşte Yapılışı!

Türkçe'de bazı kelimelerde düzeltme işareti olarak kullanılan şapkalı a, klavye üzerinden nasıl yapılıyor?

A+A-

“ Klavye üzerinden şapkalı a işareti nasıl yapılır?" sorusu sıklıkla bilgisayar kullanıcıları tarafından merak konusu olmakta. Klavyede şapkalı a işaretinin yapılış yollarını haberimizde anlatmaktayız.

Türkçe'de yazılışları aynı ama anlamları ve söylenişleri farklı kelimeleri ayırt etmek amacıyla (^) cümle içerisinde kullanılmaktadır. Şapka işaretinin klavyede nasıl yapılacağı hali hazırda bir çok kullanıcı tarafından bilinmiyor Siz de "Klavyede şapkalı a işareti yapamıyorum" diye serzenişte bulunuyorsanız işte kısaca yapılış yolu...

Klavyede Şapkalı A Nasıl Yapılır? (â)

Klavye üzerinde bulunan tuşlar vasıtasıyla bilgisayarda harflerin üzerine eklenen şapka işareti yapmak basittir. Şapkalı a işaretini yapmak için klavye çeşidine göre farklı tuş kombinasyonları kullanmak gerekir.

sapkali-a.png

  1. Klavyede şapkalı a yapmak için öncelikle shift tuşu ile üst sıradaki 3 tuşuna aynı anda basın. Daha sonra a harfini tuşladığınızda şapkalı a yazılacaktır.
  2. Öte yandan aynı tuş kombinasyonunu kullanıp e ya da i gibi harfleri tuşlarsanız ê ya da î gibi harfler elde edebilirsiniz.

 

Önceki ve Sonraki Haberler