1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kavcıoğlu'ndan 'stokçuluk' sözlerinde geri adım
Kavcıoğlu'ndan 'stokçuluk' sözlerinde geri adım

Kavcıoğlu'ndan 'stokçuluk' sözlerinde geri adım

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'nun sanayicilerle geçen hafta yaşadığı sert tartışmanın ardından TOBB'da bir araya geldiği reel sektör temsilcilerine 'stokçulukla' ilgili sözlerinin yanlış anlaşıldığını ifade ettiği belirtildi.

A+A-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun sanayicilerle geçen hafta yaşadığı sert tartışmanın ardından, dün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde bir araya geldiği reel sektör temsilcilerine 'stokçulukla' ilgili sözlerinin yanlış anlaşıldığını ifade ettiği belirtildi.

Reuters’ın haberine göre TOBB Sektör Meclisleri İstişare Toplantısı'nın basına kapalı kısmında Kavcıoğlu ve reel sektör temsilcileri arasında geçen hafta İstanbul Sanayi Odası'nda (İSO) yaşanan tartışmanın gündeme geldiği belirtildi.


Kavcıoğlu: Reel sektörü stokçulukla suçlamadım


Katılımcıların verdiği bilgiye göre, sektör temsilcileri Kavcıoğlu'na geçen hafta stokçuluk ile ilgili sarfettiği sözler nedeniyle serzenişte bulunurken toplantıda temel olarak Eximbank ve Merkez Bankası reeskont kredilerine ulaşımda yaşanan zorluklar, döviz kurlarındaki yükselişin üretime etkisi ve ihracat bedelinin yüzde 40 oranında bozdurulma zorunluluğu konularındaki eleştirilerini dile getirdiler.

Katılımcıların verdiği bilgiye göre, toplantının kapalı kısmının başında stokçulukla ilgili söylediklerinin yanlış anlaşıldığını ifade eden Kavcıoğlu; reel sektörü stokçulukla suçlamadığını, stokçuluğun ne demek olduğunu bildiğini belirterek, ucuz kredi alarak döviz alanları eleştirdiğini söyledi.


'Başkan'ın verdiği rakamlar yılın ilk 6 ayına ait'


Bir katılımcı "Sektörlerden söz alanlar bu konuda (stokçuluk) serzenişlerini ilettiler. Fakat ana konu finansmana erişim... Başkanın verdiği rakamlar ilk altı ay. Bizler ise altıncı ayın 25'inden itibaren sıkıntı yaşamaya başladık. Bu da henüz rakamlara yansımış değil, bunu aylar sonra göreceğiz. Şu anda rakamlara yansımamış olması bu sorunun realitesini değiştirmiyor" dedi.

Kavcıoğlu sanayicileri İSO'da döviz stokçuluğuyla suçlamıştı
Sanayi yatırımlarını özendirmek için izlenen düşük faiz politikasına rağmen sanayicilerden gelen krediye erişim güçlüğü eleştirilerine Kavcıoğlu geçen hafta sert yanıt vermişti.


İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) Cuma günkü meclis toplantısına katılan Kavcıoğlu, sanayicilerin kredilere erişimde zorluklar çektiği ve düşük politika faizine rağmen kredilerde maliyetlerin yüzde 40'ı aştığı eleştirileri üzerine sanayicileri ucuz kredi kullanıp bunlarla yüksek ham madde stoku taşımak ve ucuz kredi çekerek döviz alımına gitmekle suçlamıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler