1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Karton Bardakla Çayını, Kahvesini İçenler DİKKAT! Kullananlar Tedavisi Olmayan Hastalığa Yakalanabilir..
Karton Bardakla Çayını, Kahvesini İçenler DİKKAT! Kullananlar Tedavisi Olmayan Hastalığa Yakalanabilir..

Karton Bardakla Çayını, Kahvesini İçenler DİKKAT! Kullananlar Tedavisi Olmayan Hastalığa Yakalanabilir..

Halk arasında sıklıkla tercih edilen karton bardakların saçtığı tehlike şaşırtacak cinsten. Karton bardakla çay, kahve içmek tedavisi olmayan o hastalığa yol açabiliyor

A+A-

Cam bardak yerine sıklıkla tercih edilen karton bardaklar özellikle pandemi döneminin yaşanması ile yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştı. Hızlı şekilde tüketilen kahve ve çayların konulduğu karton bardakların aslında hayati boyutta sağlık sorunlarına yol açabileceği ortaya çıktı.

Çayını ve kahvesini karton bardakta tüketenler dikkat!

Su Ürünleri Temel Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Gündoğdu, karton bardaklar hakkında bilgi vererek, kullanım açısından hijyenik olduğu düşünülen karton bardakların iç ve dış yüzeylerinde plastik film kaplı olduğunu ve insan sağlığı açısından risk faktörü olduğunun altını çizdi. Ayrıca Hindistan Teknoloji Enstitüsü, tarafından yürütülen karton bardakların zararları ise duyanları hayrete düşürdü.

kartonbardak1.jpg

85-90 santigrat derecede saf suyu kağıt bardaklara döken uzman isimler, 15 dakika bekledikten sonra kağıt bardaklar içindeki su floresan mikroskobu altında analiz etmeye başladı.

Yapılan araştırmalar sonrasında ise karton bardaktan çıkan sonuçlara göre kağıt bardaktan sıcak sıvıyla temasta yaklaşık 10,2 milyar mikronaltı parçacık açığa çıktığı gözlemlendi.

Araştırmalara göre bir kağıt bardakta günde ortalama 3 normal fincan çay veya kahve içen kişi çıplak gözle görülemeyen 75 bin mikroplastik parçacığı yutmakta. Ayrıca karton bardak sıcak ile temas ettiği zaman pek çok hastalığı da beraberinde getiriyor.

kartonbardak3.jpg

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler