1. YAZARLAR

  2. Dilruba Onur

  3. İnsanlık Hali
Dilruba Onur

Dilruba Onur

İnsanlık Hali

A+A-

Hepsi senin suçun!

Ben sana demiştim! 

Senin yüzünden oldu!

Bu kadar taviz verirsen böyle olur! 

Senin yüzünden bir gün hasta olacağım!

 

Yukarıdaki cümlelerin benzerlerini veya kendisini kaç kez sevdiklerinizden duydunuz? Kaçını sevdiklerinize söylediğiniz oldu? Düştüğünüzde, başınıza kötü bir şey geldiğinde sizinde anneniz/babanız/sevdikleriniz iyi misin demeden önce size kızmaya başladı mı?

 

Duygularımız birincil duygular, ikincil duygular ve yardımcı duygular olmak üzere 3 temelde sınıflandırılır. Birincil duygular kısaca; olaylara karşı doğrudan hissettiğimiz reaksiyondur. İkincil duygular ise birincil duyguyu gizlemek ya da saklamak için gösterilen duygulardır. Yukarıda okuduğunuz cümlelerin altında genellikle üzüntü yatar. Sevdiğinizin birine gelecek zarar sizi endişelendirir, üzer veya korkutur. Fakat sıklıkla üzüntü ya da hayal kırıklığı gibi duygularımızı perdelemek için ikincil duygumuz olan “öfke” devreye girer. Üzüntüyü belli etmek çoğu insan için o kadar zordur ki bunu ancak öfkeyle gösterebileceğini zanneder. Çünkü üzülmeyi güçsüzlük,yetersizlik,eksiklik olarak görür. Erkeklerin “erkek adam ağlamaz” diye büyütüldüğü bir toplumda üzüntülerini gizlemek için çoğu zaman öfkeli davranışlar sergilemesi tesadüf olmasa gerek.. 

Yaşadığımız her duygu insanlık hali. Üzülmek, ağlamak, hayal kırıklığına uğramak gücsüzlük demek değil, “insan” olmak demek. Geçmişimizi değiştiremeyiz fakat bugünümüzü değiştirmek bizim elimizde. En azından bugün duygularımızdan utanmamayı deneyelim mi?

Sağlıkla kalın. 

Uzman Klinik Psikolog Dilruba Onur

İletişim bilgileri:

@psikologdilrubaonur

psikologdilrubaonur.com

psikologdilrubaonur@gmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar