1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş Ekiplerin Gelmeye Başladığını Söyledi!
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş Ekiplerin Gelmeye Başladığını Söyledi!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş Ekiplerin Gelmeye Başladığını Söyledi!

Kahramanmaraş da gerçekleşen deprem sonrası Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, arama kurtarma ekiplerinin akşam saatlerinden itibaren gelmeye başladığını söyledi.

A+A-

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler, bölgede yer alan çeşitli illerde ağır yıkıma sebep oldu. Depremden en ağır etkilenen yerlerden biri olan Hatay'da çok sayıda bina yıkıldı.

hatay1.jpg

"AKŞAMDAN İTİBAREN EKİPLER GELMEYE BAŞLADI"

Havalimanının ağır zarar gördüğü, hastane, belediye binası gibi kamu kurum ve kuruluşlarının yıkıldığı şehirdeki son durumu Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş anlattı. tv100 canlı yayınına bağlanan Savaş, "Şu ana kadar gelen yardım ekibi var mı?" sorusuna, "Var. Akşamdan itibaren gelmeye başladı. Akşamdan itibaren ekipler gelmeyle başladı. Ekipler kendi teçhizatlarıyla karayolundan geldikleri için uzun sürdü. Bu gece daha fazlasını bekliyoruz. Sabah yola çıksalar öğlene kadar ancak ulaşırlar. Bu gece daha fazlasını bekliyoruz. Alan çok geniş. 10 tane ilden bahsediyoruz." diyerek yanıtladı.

hatay3.jpg

"BİRÇOK İNSANIMIZ KURTARILMAYI BEKLİYOR"

Lütfü Savaş, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: "Sabahtan beri sahadaydık. Antakya, Defne'nin çok büyük bir kısmında hiç telefon çekmiyor. Birçok bina yıkılmış. Binaların üzerindeki vericilerde yıkılmış durumda. Devlet hastanesinde baya bir zarar var. Belediye binamız, itfaiye dairesinin binası yıkıldı. Birçok insanımız kurtarılmayı bekliyor. En çok isteğimiz şu: Ne kadar profesyonel kurtarma ekibi gelirse mutlu oluruz. Bu soğukta kurtarılabilecek insan sayısını arttırırız."

hatay.jpg

"İNSANLAR HİPOTERMİDEN HAYATINI KAYBEDEBİLİR"

Arama kurtarma ekipleri çok geniş hacimli bir alanda çalışacaklar. Ne kadar adam gelirse o kadar insan hayatı kurtulur. Gece soğuk, insanlar hipotermiden hayatını kaybedebilirler.

 

 

 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler