1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Ebeveynler Sosyal Medyanın Yeni Riskinden Korkuyor: Dijital Kir
Ebeveynler Sosyal Medyanın Yeni Riskinden Korkuyor: Dijital Kir

Ebeveynler Sosyal Medyanın Yeni Riskinden Korkuyor: Dijital Kir

Dijitalleşme gün geçtikçe yaygınlaşırken, ebeveynler çocuklarını dijital dünyanın olumsuzluklarından korumak için çabalarını sürdürüyor.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yaptığı araştırmalar neticesinde elde etmiş oldukları verilere göre ülkemizin %85’i aktif olarak internet kullanırken, %81’i de sosyal medyada aktif olarak zaman geçiriyor ve günlerinin yaklaşık olarak 3 saatini bu platformlara ayırıyor. İletişim Profesyoneli ve Eğitmen Gamze Nurluoğlu ise sosyal medya kullanıcılarının %5,7’sinin 17 yaş altındaki gençlerden oluştuğunu vurguluyor. Bu noktada dijital ebeveynlik kavramının altını çizen Nurluoğlu, yetişkinlerin çocuklara zarar verebilecek sosyal medya paylaşımlarını değerlendirdi. 

Teknolojinin gelişmesiyle beraber ailelerdeki dijitalleşme serüveni, çocukları adına büyük riskler doğurabiliyor. Özellikle gelişme çağındaki çocukları etkileyen bu faktörlere karşı ebeveynlere çeşitli sorumluluklar düşüyor. Çocukları dijital dünyanın siber zorbalık gibi olumsuzluklarından korumak için dijital kullanımını kontrol altında tutmanın yanı sıra ebeveynlerin de bilinçli birer kullanıcıya dönüşmesi gerekiyor.  

SOSYAL MEDYANIN YENİ SORUNU: SHARENTING 

Sharenting, ailelerin 18 yaşından küçük çocuklarına ait bilgi ya da görselleri sosyal medyada rızaları olmaksızın paylaşmaları, bunu alışkanlık haline getirmeleri ve onlar adına hesap açmaları olarak tanımlanıyor. Bu davranış modeli de çocukların ileriki yaşlarda dijitaldeki kimliğini şekillendirmesine engel olan sorunlar arasında yer alıyor. Dolayısıyla ebeveynlerin çocuklarını sosyal medyada etkileşim aracı olarak kullanmamaları kritik bir önem taşıyor.  

 

 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler