1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Depremzedeler İçin Oteller Hazır
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Depremzedeler İçin Oteller Hazır

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Depremzedeler İçin Oteller Hazır

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ‘3 ilde 50 binin üstünde yatak hazır' dedi

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Merkez üssü Kahramanmaraş'ta 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde meydana gelen ve toplam 10 ilde ağır bir yıkıma neden olan iki büyük deprem sonrasında, öncelikle Antalya olmak üzere Türkiye'nin birçok bölgesindeki otellerde depremzedelerin konaklamasına yönelik toplantılara katıldı.

Bakan Çavuşoğlu, 36 ülkeden 3 bin 319 arama kurtarma personelinin sahada ve depremzedeler için 3 ilde 50 binin üstünde yatağın hazır olduğunu belirtti.

OTELLERDE 50 BİNİN ÜSTÜNDE, KURUM MİSAFİRHANELERİNDE 4 BİN 380 YATAK

Sahada çalışmalar devam ederken arama-kurtarma, kurtulan yaralı vatandaşların tedavisi için, evi yıkılan vatandaşlara barınma, yiyecek-içecek, iaşe sağlanması için de tüm kurumların seferberlik halinde olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, otellerde konaklama çalışmalarına ilişkin planlamaları şöyle açıkladı:

"Deprem bölgesinde ne kadar imkan sağlandığına dair açıklamaları sayın Cumhurbaşkanımız ve Cumhurbaşkanı yardımcımız açıkladılar. Sahadaki bakan arkadaşlarımızda açıkladılar. Fakat deprem bölgesi dışında da farklı şehirlerde vatandaşlarımıza barınma imkanlarını sağlamak için de Cumhurbaşkanımızın başkanlığında yapılan dünkü toplantılarda bir çalışma başlattık. Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy, Malatya'da bir taraftan sahada bu çalışmaları koordine ederken, diğer taraftan özellikle Antalya, Muğla, Mersin bölgesinde şu anda kapasitesi elverişli otellerde de vatandaşlarımızın barınması için gerekli çalışmaları yaptılar, koordine ediyorlar, bizde destek oluyoruz. Özellikle bu sabah sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Antalya'ya geldik. Antalya'da üç ayrı toplantı gerçekleştirdik. Sabah Lara-Kundu bölgesinde, daha sonra Manavgat-Side bölgesinde, Alanya'ya geçtik kalabalık heyetler, otel sahipleriyle bir araya geldik. Antalya'da da bir kriz merkezimiz var. İlgili arkadaşlarımız, kurumlarımız yoğun şekilde çalışıyorlar. Bugünkü yaptığımız bu toplantıların neticesinde sayın Cumhurbaşkanımızın da vurguladığı gibi 50 binin üzerinde bir yatak kapasitesine ulaştık. Vatandaşlarımızın deprem bölgesinden gelip kalabilmesi için. Ayrıca kamu kurumlarımızın misafirhaneleri var ve bunların hepsini de depremzedelere ayırdık, yaklaşık 4 bin 380 yataktan bahsediyoruz. Vatandaşlarımızın bugünden itibaren Antalya'da otel sahipleri olsun gerekse devletimizin imkanları olsun gelip yerleşme imkanına sahip olacaklar. Tüm turizmcilerimize gerçekten canı gönülden teşekkür ediyorum. Özellikle AKTOB, MASTOB, ALTİD, BETUYAP, Kemer bölgesinde de ilgili kuruluşumuz hepsi yoğun çaba sarfettiler. Ve bu arkadaşlarımızla bu toplantıları koordine ettik. Bazıları şu anda otelleri açık, otellerin müsait olan kapasitelerini depremzedelere ayırdılar. Birçok otelde Kemer, Alanya, Manavgat bölgesinde kış sezonu sebebiyle kapalı, ama birçoğu otellerini bazılar 1-2 gün içinde hatta bazıları yarın açacaklar. Bazıları tadilatta. Yani otellerini depremzedeler için açacaklar. Orta ve uzun vadede eğer barınma ihtiyacı olursa neler yapabileceğimizi de bugün kurumlarımız ve işletme sahipleriyle görüştük. Güzel fikirler geldi, onların üzerinde çalışacağız ama şu an acil olan barınma ihtilacı olan vatandaşlarımıza Antalya, Muğla, Mersin gibi şehirlerimizde bu imkanları vermektir.”

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler