1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çalışanlara Yemek ve Isınma Yardımı İçeriği Belli Oldu!
Çalışanlara Yemek ve Isınma Yardımı İçeriği Belli Oldu!

Çalışanlara Yemek ve Isınma Yardımı İçeriği Belli Oldu!

Nakit yemek yardımı ve ısınma yardımı ödemelerine ait detaylar netlik kazandı.

A+A-

Buna göre, ödemelerin çalışan bireylerin mevcut olan kazancının üzerine ek bir ödenek olacak şekilde verilmesi planlanıyor. Eğer ücrette artış olmazsa, vergi istisnasından yararlanmak da mümkün olmayacak. Çalışan bireylere yemek ve ısınma yardımının detayları netleşti. Bu planlamaya göre ise ücret artırmayan vergi istisnasından faydalanamayacak.

Çalışanlara yapılacak nakit yemek bedelinin gelir vergisinden istisna edilmesi uygulaması 1 Aralık 2022 tarihinden itibaren uygulamaya girecek. Günlük yemek bedelinin 51 lirayı geçmeyecek. 51 lirayı aşan yemek bedeli ödemeleri istisna olarak sayılmayacak. Nakit olarak yapılan yemek bedeli ödemelerinin bankalar üzerinden gerçekleştirilmesi gerekiyor. İşletmelerin yemek kartlarına yükleme yapılmak veya yemek çeki satın alınmak suretiyle verildiği durumlarda, her bir çalışan için çalışılan günlere ait bir günlük yemek bedelinin 51 lirayı aşmayan kısmı da gelir vergisinden istisna olacak.
Gelir İdaresi Başkanlığı'nın hazırladığı taslağa göre çalışanlara yapılacak 1000 lirayı aşmayan ısınma yardımlarının gelir vergisinden istisna edilmesi uygulamasının başlangıcı 9 Kasım 2022 olacak. Yasa 3 Kasım'da çıktı ancak Resmi Gazete'de 9 Kasım'da yayımlanmıştı. Taslağa göre elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olmak üzere yapılan 1000 liraya kadar ödemelerin çalışana mevcut ücretine ilave olarak yapılması gerekiyor.

Mevcut ücrette bir artış olmaksızın bu istisnadan yararlanılması mümkün olmayacak. Aynı şekilde mevcut ücret, mesai, prim ve sosyal yardım gibi ödemelerinin bir kısmının elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma gideri karşılığı olarak gösterilerek bu istisnadan yararlanılması mümkün olmayacak.

 

Önceki ve Sonraki Haberler