1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Apple'ın Ocak - Mart Bilançosu Açıklandı
Apple'ın Ocak - Mart Bilançosu Açıklandı

Apple'ın Ocak - Mart Bilançosu Açıklandı

ABD'li teknoloji devi Apple'ın ocak-mart döneminde elde ettiği gelir, yıllık olarak yüzde 3 düşüşle 94,8 milyar dolara, net kârı ise yüzde 3,4 azalarak 24,2 milyar dolar olarak açıklandı.

A+A-

ABD'li teknoloji devi Apple'ın ocak-mart arasında elde ettiği gelir, yıllık yüzde 3 azalarak 94,8 milyar dolar olmasına karşın beklentilerinin üzerinde oldu.

Apple, ocak-mart dönemi bilançosunu paylaştı.

Apple tarafından yapılan açıklamaya göre, ikinci çeyrek olarak görülen ve 1 Nisan'da sona eren 3 aylık döneme ait bilançoda şirketin geliri, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 3 azalışla 94,8 milyar dolar oldu. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 97,3 milyar dolarlık geliri kasasına koymuştu.

Meydana gelen düşüşe rağmen piyasa beklentilerinin üstünde açıklanan şirket gelirinin, bu dönemde 92,9 milyar dolar olması tahmin ediliyordu.

Apple'ın geçen yılın aynı döneminde 25 milyar dolar olan net karı ise yüzde 3,4 azalarak 24,2 milyar dolara düştü. Şirketin hisse başına karı, bu dönemde değişmeyerek 1,52 dolar oldu.

Bu dönemde Apple'ın akıllı telefon satışları artış gösterirken, tablet ve bilgisayar satışları düştü.

iPhone satışlarının tutarı, ocak-mart döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1,5 artarak 51,3 milyar dolara yükseldi.

Aynı dönemde iPad satışları yüzde 12,8 azalarak, 6,7 milyar dolara, Mac satışlarının tutarı ise yüzde 31,3 düşerek 7,2 milyar dolara indi.

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler